August Competition Results

Updated: Oct 15, 2021

Senior Scratch Cup Results - 29th August

Winner - Tom O’Connor (+4) 70 gross

2nd - Niall Carroll (+1) 73 gross b9

1st Nett - James Joyce (1) 74

Junior Scratch Cup Results

Winner - Paul Costello (5) 75 gross

2nd - Anthony Murphy (4) 78 gross (Rush GC)

1st Nett - Ross McNeill (7) 72

2nd Nett - Brendan O’Brien (9) 74 b3

AWGS Results - 26th August

Winner - T.Meagher 33 pts

Class 1 - T.Mannion 30 pts

Class 2 - M.OFaolain 32 pts

Class 3 - G.Ballyntyne 27 pts

Class 4 Vets 12 holes - T.Campion 23 pts

Date to Note: Sept 4th /5th Gents Hodson Bay Cup stroke competition

Ladies Results

The 3 T’s Competition - Sat 21st & Tues 24th August

Winner - Annemarie Hynes (30) 38 pts

97 Club 12 hole Competition - 26th August

Winner - Carol McGetrick (24) 24 pts

2nd - Kay Delaney (28) 23 pts

3rd - Eleanor Larkin (28) 22 pts B6

Class A - Cathryn Mannion (16) 20 pts B6

Class B - Angela Veldon (27) 20 pts

Class C - Kathleen Shaw (37) 22 pts

Class D - Clare Campion (46) 21 pts

Class E - Marie O’Donoghue

________________________________________________________________________________

President Anne Evans Prize to the Men

Winner - Cillian Lynn (22) 84.7 nett

2nd - James Casey (27) 86 nett

3rd - Jarlath Durkan (14) 87.4 nett b9

4th - Colm Cummins (20) 87.4

5th - Rory Quinn (19) 88.7

Gross - Thomas O’Connor 70

Leading Qualifier - Dermot O’Connor

Junior - Cian McCarthy 74 nett

AWGS results for 19 Aug

Winner - P.McNamara 33 pts

Class 1 - T.Mannion 31 pts

Class 2 - M.Cleary 29 pts

Class 3 - PJ Harris 30 pts

Class 4 Vets 12 holes - J.Costello 28 pts.


Ladies results

President Anne Evans Prize to the Ladies

Sat 14th & Tues 17th August

Winner - Margaret Egan (38) 68 nett

2nd - Kathleen McDonnell (28) 70 nett

3rd - Niamh O’Regan (13) 70 nett

4th - Ber Kenny (47) 72 nett

Gross - Ann Geoghegan (4) 76

Class A - Yvonne Walsh (16) 74nett

Class B - Eleanor Larkin (28) 72 nett

Class C - Patricia Kinahan (39) 78 nett

Class D - Marion O’Shea (54) 76 nett


9 hole competition Tues 17 August

Winner - Marie O’Donoghue (26) 16pts

97 Club 12 hole competition 19th August

Winner - Carol McGetrick (24) 27 pts

2nd - Jean McGowan (34) 26pts

3rd - Bernie Stapleton (37) 25 pts

Class D - Maura O’Faoilain

Class E Eileen O’Leochain

________________________________________________________________________________

Gents Single Stableford 15th Aug

Winner - Shane Currid (25) 42 pts

2nd - Ned Broughall (11) 41 pts

3rd - Paul Brosnan (28) 40 pts

4th - Peter Madden (27) 40 pts

Ladies & Gents Singles Stableford 18th Aug results

Winner - Diarmuid Lenehan (15) 46pts

2nd - Brian Curley (43) 44pts

3rd - Colin Fox (19) 43pts

4th - Lily O’Sullivan (19) 42pts

Visitors Winner - Mary Madden (13) 35 pts

Visitors 2nd - Catherine Owens

________________________________________________________________________________

Athlone GC Club Classic - 13th & 14th August

Winners - Vincent Maloney/Conor Quilty 82 pts

2nd - Lizzy O’Sullivan/Aidan O’Driscoll 79pts b9

3rd - Thomas O’Connor/Martin O’Connor 79 b4

4th - Michael Lennon/Benny Fuery 79pts

5th - Colm Cummins/Enda Gormley 77 pts b9

6th - John Duggan/Michael Ryan 77 b6

7th - Fergal Shine/Tom Donoghue 77pts

8th - Eoin Glesson /Catherine Lenehan 76 pts


Par 3’s:

Winners - Lizzy O’Sullivan/Adrian O’Driscoll21 pts

2nd - Tommy O’Reilly/Sean Cleary 19pts

Longest Drive:

Men - Anthony O’Connor

Ladies - Anne Geoghegan


Nearest the Pin:

6th - Paddy Kenny 25.5”

17th - Lizzy O’ Sullivan 71”


Thanks to all who played in this fundraising Classic over the 2 days and a special thanks to all our sponsors. Also great appreciation to Sam and his organising team for the great effort and time in making this event such a success.

AWGS Results - 12th August Winner - A. Shevlin 36 pts Class 1 - T. Mannion 32 pts Class 2 - M. Rock 29 pts Class 3 - B. Nott 34 pts

Class 4 Vets 12 holes - PJ Martin 26 pts

Ladies Results

Nora Costelloe Memorial sponsored by Sienna Furnishing

Sat 7th &Tues 10th August

Winner - Anne Egan Farrell (23) 38 pts 2nd - Ann Geoghegan (4) 37 pts 3rd - Camilla Fitzgibbon (32) 36 pts B9 4th - Kathleen McDonnell (28) 36 pts 9 hole competition Tues 10th August Winner - Anna Walsh (12) 20 pts 97 Club 12 hole competition 12th August Winner - Anne O’Sullivan 23 pts 2nd - Eleanor Larkin 22 pts

Date to Note:

21st & 22nd August - President’s prize 18 hole stroke. 10% from each day qualify for 6 Hole play off Sunday evening.

________________________________________________________________________________

Intermediate and Minor Scratch Cups - Sunday 8th August

Sponsored by Central Motors

Intermediate

1st Gross - Anthony O’Connor (10) 81 gross

2nd Gross - Dennis Harley (Foto Island) (10) 83 gross

1st Nett - Michael McBrearty (13) 72 nett

2nd Nett - Kevin Sheehy (17) 72 nett

Minor

1st Gross - Sean Greaney (24) 90 gross

2nd Gross - Frank Donnelly (18) 91 gross

1st Nett - Ronan Killian (36) 64 nett

2nd Nett - Paul Brosnan (29) 68 nett.

Draw for the Hidden Heartlands Pro-Am

John Duggan

Paul Fuery

AWGS Results - 5th August

Winner - R. Tierney 31 pts

Class 1 - M. Gibson 28 pts

Class 2 - M. O Faolain 30 pts

Class 3 - B. Nott 30 pts